Akné je bežný kožný problém, najmä u mladých ľudí. U väčšiny ľudí to v určitom okamihu veku zmizne samo. V skutočnosti však môžete akné liečiť sami a urobiť niečo, aby ste predišli jeho väčšiemu výskytu. Získajte tipy, fakty a rady na akné tu.
Akné (Acne vulgaris v latinčine), je hormonálne podmienené ochorenie kože. Neexistuje žiadna skutočná liečba, ktorá by dokázala tento stav úplne vyliečiť, ale existuje veľa možností, ako liečiť, redukovať a predchádzať akné, kým je.
Akné sa objavuje, keď sa tvoria nadbytočné hormóny, ako je to hlavne v období puberty. Nadmerná produkcia hormónov spôsobuje, že sa vo vlasovom folikule alebo mazovej žľaze tvorí ďalšie množstvo mazu. Keď sa upchá vlasový folikul alebo mazová žľaza, maz sa nemôže dostať na povrch pokožky, vytvorí sa čierna bodka alebo pupienok a dôjde k zápalu, začervenaniu a bolesti.
Produkty starostlivosti o pleť nájdete TU.
Akné je pre mnohých veľkým problémom, najmä v tínedžerskom veku. Pre veľkú väčšinu ľudí problémy s akné ustanú, keď sa dospievanie blíži ku koncu. Je však ťažké nájsť útechu v tomto druhu, keď máte akné na celej tvári a / alebo tele. A niet pochýb o tom, že byť poznačený akné je veľmi stresujúce – nielen kozmeticky, ale aj psychicky. Preto je určite vítané vedieť, čo môžete sami urobiť, aby ste bojovali s nepríjemnými pupienkami a čiernymi bodkami tu a teraz – namiesto toho, aby ste len čakali, či trápili sa, kým uplynie čas a všetko môže časom zmiznúť samo.
Všetci ľudia môžu mať raz za čas na pokožke nejakú čiernu bodku alebo pupienok. Ale keď sa hovorí o akné ako o kožnej poruche, je to vtedy, keď sa vo väčšej či menšej miere neustále objavuje.
Akné je primárne podmienené hormonálnym pôsobením. V puberte preto často postihuje obe pohlavia, no môže sa vyskytnúť aj u žien, napríklad v súvislosti s menštruáciou a počas tehotenstva. Akné je tiež dedičné. Takže ak jeden alebo obaja vaši rodičia mali akné, je pravdepodobnejšie, že ho budete mať aj vy.
Akné je do značnej miery porucha u tínedžerov, ale je dôležité zdôrazniť, že nie je nezvyčajné mať akné aj po odoznení obdobia dospievania. Je to nepríjemný prejav, ale nie je to známka choroby.
Liečba, prevencia a ošetrovanie sú rovnaké pre všetkých, bez ohľadu na vek.
Akné sa najčastejšie vyskytuje na tvári, chrbte, hrudníku a ramenách, no môžete ho mať po celom tele a tvári. Je pre vás chúlostivé bez ohľadu na miesto výskytu. Väčšine ľudí je však obzvlášť nepríjemné akné, ak je na tvári a ťažko ho skryť.
Na tvári býva pokožka viac mastná v takzvanej T-zóne, na čele, na nose a na brade. Preto sa aj tu vyskytuje akné častejšie. Akné a pupienky sa vám však môžu ľahko objaviť aj na pokožke hlavy, na lícach, sánke, na spánkoch, aj v ušiach.
Na brade a okolo nosa sú často viditeľné malé čierne bodky – tuhý maz. Môžu sa však objaviť aj kdekoľvek inde na tvári, rovnako ako sa kdekoľvek na tvári môžu objaviť zapálené pupienky s bielym až žltým povrchom.
Akné je často vidieť na tvári, ale môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele a nie je nezvyčajné, že sa šíri z tváre aj na krk. Tu sa rovnako ako na tvári ťažko skryje a hojenie vyrážok na jemnejšej pokožke krku môže trvať trošku dlhšie.
Je veľmi bežné, ak máte akné a nečistú pokožku na chrbte a hrudníku. Najmä na chrbte býva pokožka extra mastná a zároveň je to miesto, ktoré sa obtiažnejšie ošetruje a kde sa pokožke dostáva menej vzduchu. U mnohých, v neposlednom rade u mužov, akné na chrbte pretrváva dlhšie ako akné na tvári. Je to nepríjemné, ale nie nenormálne.
Ak patríte k tým, ktorí majú akné na chrbte, pravdepodobne sa vám občas objaví aj pupienok na pažiach, ramenách a hrudníku. To je úplne normálne. V skutočnosti sotva existuje miesto, kde by sa pupienok nemohol objaviť. Ľahko môžete mať pupienky aj na zadku alebo sa môžu ojedinele objaviť pupienky na nohách či predlaktiach z vlasovych vačkov. Je to úplne normálne, pretože akné sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Bez ohľadu na to, kde sa akné vyskytuje, pôvod je zvyčajne ten istý: nadmerná produkcia tuku v póroch alebo mazových žľazách kože, keď sa upchávajú, čo následne spôsobuje zápalový stav.
Slová ako akné, nečistá pleť a pupienky na pleti sa často zamieňajú. Mimochodom, pokrývajú aj to isté miesto. Je tu však podstatný rozdiel: kým pupienok, čiernu bodku a trocha nečistej pleti sa môže občas objaviť u každého, akné je jednoznačná porucha tvorby mazu na pleti.
Existuje niekoľko rôznych spôsobov liečby akné. Nedá sa nič povedať o tom, ktorá liečba je najlepšia, pretože zatiaľ čo na jedného človeka niečo funguje veľmi dobre, na iného nemusí mať rovnaký účinok. Preto je to o skúšaní, aby ste zistili, čo vám a vašej pleti / pokožke vyhovuje najlepšie. Popri správnom ošetrovaní je potrebné venovať pozornosť aj stravovaniu.
Bez ohľadu na to, akú liečbu akné si vyberiete, je dôležité nechať individuálnu liečbu na nejaký čas pôsobiť, kým bude viditeľný účinok. Zvyčajne to bude trvať 6-8 týždňov, kým skutočne uvidíte rozdiel. A je dôležité pleť pravidelne ošetrovať, ak chcete vidieť účinok. Takže tu ide o začlenenie niektorých dobrých návykov a rutín, pri ktorých si nezabúdate pravidelne čistiť a natierať pokožku vybranými výrobkami na akné a vyrážky každý deň ráno aj večer, príp. užívať tabletky podľa predpisu, ak to tiež potrebujete.
Akné sa vyskytuje v niekoľkých stupňoch závažnosti, od mierneho prejavu s malými čiernymi bodkami a drobnými pupienkami na tvári a tele, až po ťažký prejav akné, kde sa môžu vyskytnúť až cysty a abscesy, ktoré vyžadujú liečbu aj antibiotikami.
Existuje mnoho rôznych liekov na akné a rôzne produkty, ktoré môžu mať vedľajšie účinky opísané v upozornení. Ale o tom vám lekár povie oveľa viac.
Ženám s ťažkým prejavom akné, môžu byť lekárom ako forma liečby ponúknuté tiež antikoncepčné pilulky, ktoré sú však presne hormonálne podmienené.
Ak trpíte problémom s akné, je mimoriadne dôležité, aby ste si udržali čistý povrch pokožky. Pravidelne odstraňujte z pleti nečistoty, baktérie a prebytočný maz.
Je dôležité, aby ste si čistili a umývali pleť prípravkami vyrobenými špeciálne pre nečistú pleť, ideálne s overenými prírodnými zložkami, ktoré znášate dobre. Po umytí a vyčistení pleti ju treba znovu navlhčiť, t.j. ošetriť vhodným výživným krémom, aby sa nevysušovala. Sušenie nie je spôsob, ako denne odstraňovať maz z nečistej pleti. Ak je potom pokožka príliš suchá, uzatvoríte jej póry, následne začne produkovať viac mazu, ktorý nemôže voľne prúdiť von a preto sa môže stav s akné zhoršovať.
Ak si vyberiete vhodný hydratačný krém, ktorý je vyrobený špeciálne pre nečistú/ aknóznu pleť, potom máte istotu, že obsahuje to, čo vaša pleť potrebuje.
Môže byť fajn zakryť si pupienky, aby boli menej viditeľné. Urobte to pomocou antibakteriálnej hojivej tyčinky a správneho krycieho korektora, ktoré sú špeciálne navrhnuté na vyrážky a akné. Môžete skutočne poraziť dve muchy jednou ranou: zakryjete pupienky a čierne bodky, zatiaľ čo tyčinka pôsobí hojivo na vaše akné.
Keď máte pupienky a čierne bodky, je pre vás takmer nemožné nechať ich tak, nevytláčať alebo neškriabať ich. Dôležité je však nedráždiť bolestivú vyrážku až tak, že poškodíte jej mazovú žľazu. Zápal sa následne dlho hojí a môže spôsobiť jazvu.
Ak už máte po akné jazvy, existujú možnosti, ako jazvy odstrániť. Dá sa to urobiť okrem iného ľahkým zbrúsením pokožky alebo laserovým ošetrením. V tomto prípade musíte kontaktovať dermatológa alebo kliniku pre starostlivosť o pleť, aby ste sa dozvedeli viac o možnostiach pre vás.